הסרת יבלות ברגליים

יבלות ברגליים – הגורמים
אם יש תופעה אחת שמסוגלת להשפיע על איכות החיים שלנו ולהפריע לחיי היומיום, זוהי בוודאי היבלת שמופיעה כך פתאום בכף הרגל. אנחנו מרגישים אותה במהלך ההליכה, מתקשים לנעול נעליים סגורות ובמקרים רבים היא אף מפריעה לנו בפעולה הבסיסית ביותר: עמידה. עם זאת, יבלות ברגליים הן לא גזירת גורל, ועם טיפול מתאים ניתן להקל משמעותית על הכאב ולגבור על המצוקה ולבצע הסרת יבלות ברגליים בעזרת לייזר אחת ולתמיד .
מהן יבלות ברגליים?
כ-15% מהישראלים סובלים מיבלות ברגליים. היבלות מופיעות לרוב בנקודות לחץ כגון גוש סוליית כף הרגל. צורת היבלת היא שטוחה בשל הלחץ המופעל בהליכה. יבלות ברגליים אינן מהוות סכנה בריאותית אך הן אינן מהוות סכנה בריאותית אך הן מהוות מטרד אסתטי, גורמות לכאב רב וחוסר נוחות ופוגעות באיכות החיים. בנוסף, במקרים בהם היבלת מתפוצצת היא עלולה להוביל לזיהום במקום. היבלות עשויות להופיע בשל היעדר היגיינה באזור כף הרגל, הליכה ללא כפכפים במלתחות ציבוריות, אי החלפת גרביים באופן יומיומי, הזעה מוגברת באזור כף הרגל, נעילת נעליים סגורות לזמן ממושך וזיעה מוגברת. כל אלו עלולים להוות זרז להופעת יבלות ברגליים. היבלת היא זיהום השייך לנגיף הפפילומה.
סוגי יבלנות בכף הרגל:


יבלות קשות
יבלות קשות מתפתחות כתוצאה מחיכוך ולחץ המופעל על כף הרגל. במצבים אלה, הגוף מייצר עודפי עור כדי להגן על עצמות כף הרגל מפני חיכוך. במקרים של אצבע פטיש לדוגמה, בהם מפרק האצבע בולט כלפי מעלה, החיכוך בין הנעל לאצבע עלול להוביל לצמיחת יבלת. היבלות הקשות הן הנפוצות ביותר מבין הסוגים השונים והן עלולות להוביל לכאבים ונפיחות מקומית.

יבלות רכות
יבלות רכות מתפתחות לרוב בין אצבעות הרגליים, באזורים בהם העור לח יותר. יבלות אלה מתאפיינות בצבע לבנבן ובמרקם צמיגי ורך והן יכולות לגרום לכאבים עזים.

יבלות ויראליות
יבלות אלה נוצרות עקב זיהום נגיפי הנגרם בשל הידבקות בזן מסוים של וירוס הפפילומה האנושי. מדובר במצב נפוץ מאוד ומדבק, אשר עלול לעבור מאדם לאדם במגע. היבלות הוויראליות גורמות לכאבים עזים והן עמידות לטיפול שמרני.
מבחינים בין יבלות קשות ויבלות רכות. הקשות הן השכיחות ביותר (שכיח מאד על זרת כף הרגל) ועלולות לגרום לכאב ולנפיחות. יבלות רכות צבען לבנבן ומרקמן כשל גומי. אלו נוטות להתפתח בין אצבעות הרגליים, היכן שהעור לח. יבלות רכות עלולות להזדהם ולגרום לכאב עז.
ישנם שלושה סוגים של יבלות קורן

Hard corns – שם נוסף הוא הילומה דרמוס, היבלת הזו היא הנפוצה ביותר מבין כולן. היא מתפתחת בעיקר עקב נעילת נעליים צרות שגורמות לחיכוך בצד הגבי של בהונות הרגליים או בצד החיצוני של כרית המפרק החמישי.
Soft corns – נקראת גם הילומה מולס, והיא נוצרת בדרך כלל מדפורמציה של מבנה מפרקי העצמות. היבלות האלו מתפתחות בעיקר בין האצבעות, אך ישנם מקרים שהן מופיעות כעור רך, אדמומי ומודלק באזור הגבי של הבהונות בכף הרגל.
Seed corns – היא יבלת מהסוג הפחות שכיח. היא מופיעה רק על העקב או על כרית כף הרגל, והיא בנויה ממעגל של עור נוקשה ומוקף בתוסף של כולסטרול.
אין ספק, כי, כיום, טיפול הסרת יבלות בלייזר נחשב, מבין כל השיטות האחרות, לטיפול הטוב ביותר ובעל התוצאות המהירות ביותר!
האם צריך לטפל ביבלות?

בילדים, יבלות יכולות להיעלם ללא טיפול תוך מספר חודשים או שנים. עם זאת, יבלות שמפריעות, כואבות, או מתרבות במהירות, דורשות טיפול. יבלות במבוגרים לעיתים קרובות אינן נעלמות בקלות ובמהירות כפי שקורה אצל ילדים.

יבלות מצויות – בילדים צעירים ניתן לטפל ביבלות אלה בבית ע"י ההורים באופן יומיומי ע"י מריחת תכשירים מקומיים שונים. הטיפול גורם בד"כ לתחושה מעט לא נעימה, ויכולים לעבור שבועות רבים של טיפול עד להשגת תוצאות טובות. יש להפסיק את הטיפול לפחות באופן זמני אם היבלות מתחילות לצרוב.
הסרת יבלות בלייזר – הליך שכולל מספר טיפולים המבוצעים בהפרש של עד שבועיים במהלכו היבלת נחשפת לקרינת חום הלייזר ששורף אותה. טכניקת לייזר חדישה יותר, חותכת את היבלת בדיוק מרבי ובאותה העת גורמת להגלדת הפצע. משתמשים במספר מכשירי לייזר לאידוי רקמות, הבולטים שבהם הם: לייזר – CO2 , הרביום לייזר ולייזר יאג. הבחירה בין המכשירים מבוצעת בהתאם לעומק אליו רוצים לחדור כדי להגיע לשורש היבלת. הלייזר מסוג הרביום נחשב לשטחי יותר והוא האפשרות הנפוצה יותר להעלמת היבלת באידוי. הטיפול בהרביום אינו מותיר צלקות לאחר הסרת היבלת ברגל. יבלות קשות יותר, מצריכות חדירה עמוקה יותר ולשם כך משתמשים בלייזר, שחודר עמוק ומבטיח את העלמת הוירוס מהרקמה. הטיפול ביאג עשוי להותיר צלקות.

אל תתאמצו

צרו קשר וקבלו הסבר מקצועי ומפורט

דילוג לתוכן