צלקות היפרטרופיות

פתולוגיה צלקתית היא הנפוצה ביותר בעולם. לאחר ניתוח כירורגי יותר מ -100 מיליון חולים סובלים מצלקות. צלקות בעור מתפתחות בעקבות פגיעה בעור ממקורות שונים (ניתוח, כוויות, חשיפה לכימיקלים שונים על העור, טראומה).

המצב של המטופל תלוי בגודלה של הצלקת ואיכן היא ממוקמת. הופעת צלקות גסות במיוחד בחלקי גוף גלויים גורמים לעיתים קרובות להרגשה של אי נוחות אצל המטופל ואף יכולות להוביל לדיכאון אצל רבים מהם.

במקרה של פגיעה בשלמות העור, הגוף יגיב בצורה דלקתית, הופעה או העלמת של הצלקת בעתיד תלויה בעומק של פציעה. בעקבות של פגיעה בעור מתחת לשכבת הדרמיס שיקום של העור תמיד יתרחש באמצעות החלפת הפגם ברקמת חיבור.

צלקת היפרטרופית  זוהי סוג של צלקת עמוקה אשר נוצרת מסיבית של רקמת חיבור הממוקמת מעל פני העור. הגודל של הצלקת היפרטרופית יכול לגדול לאחר פציעת רקמות ומאופיינת ביצירת רקמות עודפות מעל פני העור שאינן חורגות מגבולות האזור הפגוע. לצלקת יש שני שלבים: צלקת טרייה וישנה. הדינמיקה של מעבר הצלקת מלבן לוורוד אינה שונה מהדינמיקה של צלקות נורמוטרופיות. התפתחות צלקות היפרטורפיות:בהתפתחותה הצלקת עוברת מספר שלבים:

·      השלב הראשון – השלב הראשון מאופיין בצמיחה אינטנסיבית, במקום הצלקת – ישנה עלייה בזרימת הדם. ישנה הפעלת הפיברינובלסטים, היווצרות פעילה של קולגן, השוררת על ריקבון.

·      השלב השני הוא שלב ההתפתחות של הצלקת. פעילות הפיברובלסטים והקולגן מאטה. הצלקת מפסיקה לגדול.

·      השלב השלישי – כל שכבות האפידרמיס מתעבות, ישנה עלייה בהיווצרות כלי דם חדשים, הקולגן מתעבה. שיטות טיפול: ריפוי באמצעות משחות. לעיתים קרובות טיפול בצלקות היפורטרופיות הוא באמצעות משחות אשר בדרך כלל לא מביא לתוצאות גבוהות ואף לעיתים רחוקות מוביל לגדילה של הצלקת. טיפול באמצעות פלסטר: שימוש בפלסטרים סיליקונים מסייע להפחית את זרימת הדם וליישר את הצלקת יחד עם שכבת העור אך לצערנו לא ניתן להעלים את הצלקת לחלוטין. טיפול באמצעות לייזר: טיפול לייזר לטשטוש הצלקות הוא הטיפול הכי יעיל כיום. בקליניקה Dr. Beauty  פיתחנו פרוטוקולים מיוחדות לטיפול בצלקות.  כאשר צלקת נחשפת ללייזר, היא לא רק מתיישרת עם העור, אלא מתחילה להחליק עקב ייצור סיבי אלסטין. כך, במהלך מספר טיפולים ניתן להשיג תוצאות גבוהות הנראות לעין. לפרטים נוספים ניתן לקבוע אצלנו פגישת יעוץ.

אל תתאמצו

צרו קשר וקבלו הסבר מקצועי ומפורט

דילוג לתוכן