למה חשוב להסיר נקודות חן

Удаление родинки

נקודת חן (שומה) היא נגע עורי המופיע כאזור עור אדמדם או כהה, בעל גבול ישר, שצבעה נע בין ורוד לחום ועד לשחור. שומה היא גידול שפיר של מרכיבי עור, המייצרים תאי מלנוציטים. הצטברות הפיגמנט מלנין, האחראי על צבע העור, יוצרת את השומה, וריכוז המלנין קובע את צבעה. שומה היא ריכוז פיגמנטים של העור במקום אחד. בדרך כלל גודל השומה תלוי בצבע הפנים ובכמות הפיגמנט שהצטבר בה.

נקודות חן או שומות מופיעות החל משנות החיים הראשונות ומתרבות בעשורים השני והשלישי לחיים. הסיבה לנקודות חן הינה תורשתית, אולם חשיפה לשמש מעלה משמעותית את מספר השומות המופיעות על גבי העור. לאדם ממוצע ישנם 25 שומות על גבי הגוף, אך, לכ-7 אחוזים מהאוכלוסייה בהירת העור קיימות שומות מרובות. ריבוי שומות זהו גורם הסיכון החשוב ביותר להתפתחות סרטן העור ובמיוחד מלנומה | מדריך לאבחון וטיפול בנקודות חן-שומות

למעט במקרים הנדירים בהם מדובר בגידולים ממאירים (בהם השומות הן תסמינים של מחלת סרטן העור המכונה מלנומה), סימנים, בליטות, כתמים וכד' על העור אינם פוגעים בבריאותנו ולכן אין סיבה רפואית להסיר אותם. עם זאת, לעיתים מדובר בנגעים בעלי השפעה אסתטית על המראה שלנו, ומסיבה זו, אנו מעוניינים להיפטר מהם. לעיתים הסיבות להסרת נקודות חן הן פונקציונאליות – רגישות יתר באזור, קושי להתגלח וכדומה.

למרות שנקודות חן אדומות ברובם המוחלט של המקרים הן אינן מסוכנות. מומלץ לפנות לרופא עור (דרמטולוג) אם הבחנתם בנקודות חן חדשות כאלה. הרופא יתבונן בנקודת החן החדשה באמצעות דרמוסקופ ויוכל לקבוע בוודאות אם יש סיבה רפואית להסרת נקודת החן האדומה או לא. 

חשוב מאוד לפנות ללא דיחוי לרופא עור במקרים של שינויים בגודל נקודת חן, בהתפתחות שוליים בלתי אחדים, כאשר נקודת החן כואבת או מדממת. 

מהו הסיכוי לחלות במלנומה בגיל הילדות?
מלנומה נפוצה יותר בעשור הרביעי והחמישי לחיים. הסכנה שנקודת חן תתפתח לגידול סרטני (מלנומה) קיימת בילדים, אך באחוזים קטנים מאוד – פחות מחצי אחוז. לכן, כאשר יש לילדים נקודות חן, יש לאבחן אותן ולהיות במעקב אצל רופא עור. נוסף לכך, כדאי כבר בגיל הילדות לנקוט באמצעים הדרושים כדי למנוע חשיפה של הילדים לשמש, ובכך להקטין את הסיכון להתפתחות המחלה בעתיד.

הסרת נקודת חן בלייזר – השיטה הנפוצה והיעילה ביותר כיום, מתאימה בעיקר לנקודות חן לא עמוקות. טיפולי הסרת נקודות חן בלייזר מתבצעים ללא חיתוכים וללא תפרים של העור ולכן טיפול בצלקות בעקבות הסרה בלייזר הינו מאוד נדיר. זהו פתרון קלאסי לנקודות חן שפירות כיוון שאין אפשרות לבצע ביופסיה.

אל תתאמצו

צרו קשר וקבלו הסבר מקצועי ומפורט

דילוג לתוכן